Goście


JUSTYNA MARTYNIUK-PĘCZEK I GRZEGORZ PĘCZEK


Justyna Martyniuk-Pęczek

Dr inż. architekt, urbanista / architekt światła. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz w Sopockiej Szkole Wyższej. Jest również projektantem oświetlenia w firmie ElmarCo -Technika Świetlna. W swoje pracy zawodowej stara się łączyć dwie pasję sztukę tworzenia przestrzeni urbanistycznej oraz projektowania oświetlenia i iluminacji. Autor koncepcji urbanistycznych oraz strategii oświetlenia, projektów oświetlenia wnętrz publicznych i urbanistycznych oraz iluminacji obiektów. Stypendystka DAAD Deustcher Akademischer Austaschdienst oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology, gdzie uczestniczyła w kursie SPURS – Special Program for Urban and Regional Studies. Autorka pracy doktorskiej na temat „Rola światła sztucznego w kreowaniu przestrzeni publicznej” obronionej na WAPG 2006r.

Grzegorz Pęczek

Dr inż. architekt.  Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (2001), doktorat tamże (2007). Obecnie wykładowca i Prodziekan Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Jest również aktywnym zawodowo architektem. Pracował miedzy innymi  w biurze Hvidt&Molgaard przy temacie rozwoju i zabudowy Młodego Miasta w Gdańsku. Od 2007 roku prowadzi własną pracownię Transforma w Gdańsku.
 W miedzy czasie odbywał pobyty studialne i naukowe na Uniwersytecie w Stuttgarcie (1999-2001), Massachusetts Institute of Technology oraz Graduate School of Design na Uniwersytecie Harvard w Cambridge, USA (2004-2005). Autor pracy doktorskiej pod tytułem „Podejście topologiczne w architekturze na przełomie XX/XXI wieku”.  





ANETA SZYŁAK


Kuratorka sztuki, prezes fundacji Wyspa Progress. W 1998 roku współtworzyła w Gdańsku Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Kierowała nim do 2001 roku. Od 2004  szefuje Instytutowi Sztuki Wyspa (IS Wyspa) działającemu w dawnych budynkach Stoczni Gdańskiej. Chce, żeby sztuka współczesna przenikała się z polityką, ingerowała w życie publiczne. Jest zmorą konserwatywnych radnych z Trójmiasta.
„Kontrowersja to nic innego, tylko różnica poglądów, a więc coś, co charakteryzuje demokrację, która jest nieustającym sporem o kształt przyszłości i przeszłości.”

Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Była stypendystką m.in. Fundacji Kościuszkowskiej i British Council. Uczestniczyła w wielu zagranicznych stażach kuratorskich. Organizowała pokazy sztuki m.in. w Nowym Jorku, Dreźnie i Londynie. Za jej kadencji w „Łaźni” odbyły się m.in. takie wystawy jak „Anatrophy” i „Public Relation” Grzegorza Klamana, „Prace” Katarzyny Kozyry czy „All You Need is Love” – ekspozycja poruszająca temat związków między kobietami a mężczyznami. W centrum sztuki pojawiły się także projekty: „Kampania Wiktorii Cukt” (z wirtualnym kandydatem na prezydenta) oraz „Drogi do Wolności” (prezentacja powojennej historii Polski i ruchu Solidarność). Przeciwko pokazom „Łaźni” protestowali lokalni samorządowcy. W efekcie zmusili główną łaziebną, jak sama o sobie mówiła Szyłak, do rezygnacji ze stanowiska.


Obecnie jest dyrektorem Instytutu Sztuki Wyspa, pierwszego w Polsce dużego ośrodka artystycznego niezależnego finansowo od władz, utrzymującego się dzięki prywatnym środkom. IS Wyspa to placówka interdyscyplinarna. Prowadzi program artist-in-residence, jest organizatorem międzynarodowego festiwalu Alternativa. Ma swoją kolekcję, wydawnictwa i czytelnię. Działa na rzecz rewitalizacji okolicznych terenów. Eksploruje stocznię jako miejsce pamięci (w sezonie letnim w kolebce Solidarności organizuje „Subiektywną Linię Autobusową”). Niezależna postawa Szyłak przyniosła jej w 2006 roku tytuł Człowieka Dużego Formatu przyznawany przez czytelników „Gazety Wyborczej”.







AGNIESZKA KULAZIŃSKA


Historyk sztuki, publikuje teksty poświęcone sztuce współczesnej.
Kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Od 2007 roku tworzy profil programu Inkubator, prezentującego i promującego młodą sztukę. W 2012 roku  w ramach projektu prezentowała artystów z Wielkiej Brytanii, Australii i Danii, prace dotyczyły współczesnego modelu demokracji. Jest autorką wystawy "Unwanted visitors" wybranej do realizacji w ramach projektu City States i prezentowanej na Liverpool Biennale 2012. W ramach międzynarodowego projektu "Cities on the edge" zorganizowała przegląd artystów Autonomii Palestyńskiej, będący jedną z pierwszych w Polsce prezentacji sztuki z tego regionu. Współtworzy projekt "Gdańsk odnowa".







ANNA WIECZOREK


+  Tegoroczna absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Architektury i Wzornictwa.
+ Jedna z „Aniołków Dominiczaka”
+ Swoje zainteresowania skupia wokół pejzaży akustycznych miast, recyklingiem dźwięku, percepcjią architektury poprzez zmysły oraz problematyce wnętrz miejskich wiązanych z wodą.

+ Pomimo, iż od urodzenia związana z Gdynią, żywo interesuję się Stocznią Gdańską oraz działaniami na niej prowadzonymi.





ZBIGNIEW MAŃKOWSKI


Doktor nauk humanistycznych; adiunkt w Zakładzie Nauk Humanistycznych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi ze studentami interdyscyplinarne zajęcia łączące obszary sztuk wizualnych (filmu, teatru, telewizji) i antropologii wizualności; oraz seminaria poświęcone zagadnieniom rozumienia sztuki w kontekście filozofii, filozofii widzenia, literatury, historii idei i nauk społecznych.

W swoich analizach badawczych i esejach odwołuje się do filozofii rozumienia, antropologii i humanistyki łączącej międzyobszary kilku dziedzin, m.in. estetyki, filozofii i historii sztuki oraz historii idei  a także związków humanistyki i muzyki  związków sztuki i antropologii kulturowej oraz znaczenia teorii dla twórczości artystycznej .





MARTA FLISYKOWSKA


+ Członek Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.
+ Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W trakcie studiów uczestniczyła w programie ERAZMUS, spędziła semestr w ESAMM École Supérieure d’Art de Metz Métropole.
+ Marta Flisykowska w październiku 2010 roku dostała się na pierwsze w historii gdańskiej ASP Środowiskowe Studia Doktoranckie. Interesują ją m.in. zagadnienia społeczne, a swoje spostrzeżenia często wykorzystuje w projektach. Uwielbia podróżować, ceramikę oraz bawić się video – formami.
+ Specyficzne poczucie humoru tłumaczy „przedawkowaniem kreskówek w dzieciństwie”.






PAULINA BORYSEWICZ


Architekt i ekspert od miejskich przestrzeni. Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stypendystka Fundacji Tygodnika „Polityki” w programie dla młodych naukowców „Zostańcie z nami 2006”. Autorka artykułów popularnonaukowych oraz zdjęć reporterskich, m.in. dla tygodnika „Polityka”. Lubi pracować z ludźmi i dla ludzi. Interesuje się tematyką rewitalizacji przestrzeni miejskich. Współautorka akcji Podwórkowe Rewolucje.
Uparta jak koza pracoholiczka, bibliofilka i pasjonatka historii sztuki.







PRZEMYSŁAW KLUZ


Socjolog, przez 30 lat mieszkaniec gdańskiej Oruni, dzisiaj tam pracujący. Od kilku lat związany z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej - od 2009 roku współtworzy Dom Sąsiedzki "Gościnna Przystań" na Oruni oraz portal lokalnej społeczności MojaOrunia.pl. Na co dzień pracuje z młodzieżą, zajmuje się organizowaniem społecznym. Zaangażowany w projekty włączające mieszkańców Oruni w rozwiązywanie swoich problemów oraz zmienianie przestrzeni społecznej i architektonicznej dzielnicy. Współtwórca pierwszej Rady Osiedla na Oruni (sam do niej nie należy), członek Stowarzyszenia "Forum Rad Dzielnic" zrzeszającego gdańskie rady dzielnic i osiedli. Ostatnio zaangażowany w projekt rewitalizacji oruńskich podwórek realizowany wspólnie z mieszkańcami.





JACEK DOMINICZAK


+ Jest architektem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich.
+ Od 2004 roku Jacek Dominiczak jest stałym współpracownikiem INTERCULT w Sztokholmie. W ramach tej współpracy uczestniczył w 12. artystyczno-badawczych projektach programów europejskich SEAS i CORNERS.
+ Od 2005 roku jest stałym współpracownikiem międzynarodowego projektu Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, prowadzonej przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku.
+ Jacek Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej -- narzędzia projektowania miejskiej przestrzeni kulturowej. 
+ W 2004 roku praca Delay(er)ing Facade, zbudowana przez Jacka Dominiczaka wspólnie z malarzem video-fresków Dominikiem Lejmanem (współpraca techniczna: Monika Zawadzka i Marek Zygmunt), reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, w Pawilonie Polskim, w ramach projektu Zachęty i kuratora Adama Budaka.





ŁUKASZ PANCEWICZ


architekt, urbanista, członek TUP i ISOCARP, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Bada kwestie urynkowienia i prywatyzacji polityki miejskiej oraz roli ruchów miejskich. Brał udział w programie stypendialnym Wydziału Planowania (Dept. of Urban Studies and Planning) na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pracował jako projektant w Polsce i Irlandii. Pisał o problematyce miejskiej do "Architektury-Muratora" i "Architektury i Biznes".





HUBERT BILEWICZ


Histo­ryk sztuki. Pra­cuje w Insty­tu­cie Histo­rii Sztuki Uni­wer­sy­tetu Gdań­skiego. Kil­ka­na­ście ostat­nich lat uczył w gdań­skiej Aka­de­mii Sztuk Pięk­nych. Skoń­czył histo­rię sztuki na Uni­wer­sy­tecie War­szaw­skim i muze­al­nic­two na Uni­wer­sy­tecie Miko­łaja Koper­nika w Toru­niu. Odbył pody­plo­mowe stu­dia w Ośrodku Badań nad Tra­dy­cją Antyczną Uni­wer­sy­tetu War­szaw­skiego. Jest także absol­wen­tem pody­plo­mo­wych stu­diów peda­go­giki zdol­no­ści i twór­czo­ści UMK w Toru­niu, gen­der stu­dies na Uni­wer­sy­te­cie Jagiel­loń­skim oraz queer stu­dies.
Zaj­mo­wał się zagad­nie­niami archi­tek­tury 19. i pierw­szej połowy 20. wieku. Inte­re­so­wał się rów­nież peda­go­giką arty­styczną oraz pogra­ni­czem sztuki i edu­ka­cji. Obec­nie bada dzieje gdań­skiego śro­do­wi­ska arty­stycz­nego po 1945 roku. Inte­re­sują go zwłasz­cza roz­ma­ite (arty­styczne i poza­ar­ty­styczne) uwi­kła­nia sztuki. Jest auto­rem kil­ku­dzie­się­ciu arty­ku­łów nauko­wych, redak­to­rem książki o archi­tek­cie Wło­dzi­mie­rzu Padlew­skim oraz współ­au­to­rem pod­ręcz­nika sztuki dla gimnazjum.






DARIUSZ SŁODKOWSKI

Radny Miasta Gdańska. Absolwent administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo prowadzi agencję interaktywną TRIGO. Od 2003 r. jest członkiem Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”, w latach 2008–2009 pełnił funkcję Przewodniczącego Koła Gdańskiego Stowarzyszenia oraz Przewodniczącego Regionu Pomorskiego (2010–2012). Prywatnie jest miłośnikiem historii Gdańska oraz kolekcjonerem gedanaliów. Interesuje się socjologią i polityką miejską oraz aspektami informatyzacji administracji publicznej.




SŁAWOMIR LEDWOŃ



Architekt, urbanista, nauczyciel akademicki. Studiował na Politechnice Gdanskiej oraz Massachusetts Institute of Technology. Specjalizuje się w projektowaniu przestrzennym i współczesnym handlu w ujęciu urbanistycznym. Właściciel Pracowni Projektowej UrbiS. Członek International Society of City and Regional Planners (ISOCARP), Północnej Okręgowej Izby Urbanistów  oraz  Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego zainteresowania to fotografia, podróze oraz sporty wytrzymałościowe (pływanie, kolarstwo i biegi).






BERND UPMEYER


Niemiecki architekt i urbanista, mieszka i pracuje w Rotterdamie, gdzie otworzył własną pracownię projektową Bureau of Architecture, Research, and Design (BOARD). Jest założycielem i redaktorem naczelnym anglojęzycznego magazynu urbanistycznego MONU.




WALDEMAR AFFELT



Doktor nauk technicznych w specjalności „budownictwo zabytkowe”, jego obszarem aktywności naukowo-badawczej jest promowanie rewitalizacji konserwatorskiej zorientowanej na zachowanie różnorodności i wartości kulturalnych dziedzictwa techniki, ze szczególnym uwzględnieniem dobrych praktyk w komunikacji społecznej i przekazie medialnym.





ROMAN SEBASTYAŃSKI


Architekt-urbanista, zajmuje się zagadnieniami zarządzania miastem, w tym ochroną tożsamości i dziedzictwa kultury oraz rewitalizacją struktur urbanistycznych, pomysłodawca i inicjator Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej.
Związany jest z szeroko rozumianymi procesami rozwojowymi miast, które można pogrupować w następujące, wzajemnie powiązane i uwarunkowane dziedziny:
+ architektura i urbanistyka
+ rynek nieruchomości
+ zarządzanie miastem, w tym ochroną tożsamości i dziedzictwa kultury oraz rewitalizacje struktur urbanistycznych
kreowanie pozytywnego wizerunku miasta i przedsięwzięć urbanistycznych.








KATARZYNA ZAWISTOWSKA


Ukończyła studia na kierunku architektura wnętrz oraz podyplomowe interdyscyplinarne studia "architektura +dialog" na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współtworzyła interdyscyplinarny projekt teatru na barce Miasto Możliwe. Pomysłodawczyni konkursu na instalację w przestrzeni miejskiej "Sztuka na wynos".
W 2013 roku uzyskała tytuł doktora.






MARIA KOPROWSKA


Biuro Rozwoju Gdańska. Kierownik Zespołu Urbanistycznego Port.