Debaty



28°C|82,4°F|301,15K Hipotermia Miasta 



Miejsce:  Nadbałtyckie Centrum Kultury
Termin: ŚRODA 10.07.2013
Godzina: 16.00-17.00

Mówi się, że Gdańsk nie wykorzystuje w pełni swojego wodnego potencjału. Mimo bałtyckiego wybrzeża, Motławy oraz Raduni, miasto nie tętni życiem. Woda, niegdyś życiodajna, dziś jest lekceważona i wstydliwie chowana pod ziemię. Strzyża schowana pod Galerią Bałtycką, Staw Browarny zastępowany podziemnym zbiornikiem retencyjnym - skąd trend na ukrywanie wody i czy możemy mu przeciwdziałać?
 
Hipotermia – to wychłodzenie organizmu. Hipotermia znacznie spowalnia metabolizm organizmu, wszelkie procesy życiowe najpierw zwalniają, a w przypadku braku poprawy warunków - ustają. Określenie HIPOTERMIA MIASTA obrazuje aktualną sytuację Trójmiejskiego organizmu - powolny zanik funkcji życiowych – powolny zanik funkcji wody w mieście.
 
W debacie wezmą udział:
 



dr Hubert Bilewicz
Historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Kurator odbywającego się właśnie na terenie Stoczni Gdańskiej Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa, którego tematem przewodnim jest w tym roku miasto.

dr hab. Jacek Dominiczak 
Profesor gdańskiej ASP, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Opiekun merytoryczny warsztatów. Będzie moderatorem debaty.

dr inż. arch. Sławomir Ledwoń
Architekt, urbanista, nauczyciel akademicki. Studiował na Politechnice Gdanskiej oraz Massachusetts Institute of Technology. Specjalizuje się w projektowaniu przestrzennym i współczesnym handlu w ujęciu urbanistycznym. Właściciel Pracowni Projektowej UrbiS. Członek International Society of City and Regional Planners (ISOCARP), Północnej Okręgowej Izby Urbanistów  oraz  Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego zainteresowania to fotografia, podróze oraz sporty wytrzymałościowe (pływanie, kolarstwo i biegi). Opiekun merytoryczny warsztatów. 

dr inż. arch. Łukasz Pancewicz 
Architekt-urbanista, członek TUP i ISOCARP, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Bada kwestie urynkowienia i prywatyzacji polityki miejskiej oraz roli ruchów miejskich. Pracował jako projektant w Polsce i Irlandii.
 
dr hab. Krzysztof Rutkowski 
Profesor UW. Pracował na Polonistyce na Uniwersytecie Warszawskim, w roku 1984 wyjechał do Francji. W Paryżu współpracował z Uniwersytetem Paris VIII, z Instytutem Katolickim, z „Kulturą“ i z Instytutem Literackim Jerzego Giedroycia.
 
Dariusz Słodkowski
Jest Radnym Miasta Gdańska, absolwentem administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Prywatnie miłośnik historii Gdańska, pasjonat socjologii i polityki miejskiej.








RTM-H2O-GDN  Rotterdam-Woda-Gdańsk



Miejsce:  Urząd Marszałkowski
Termin: PIĄTEK 12.07.2013
Godzina: 18.00-19.00

Debata będąca kontynuacją poprzedniej -  Hipotermii Miasta.  Punktem wyjścia dla rozmowy o roli
wody w mieście będą studia przypadków holenderskich, omówione szczegółowo przez
architekta i urbanistę Bernda Upmeyera z holenderskiej pracowni BOARD.
Pretekst do dyskusji o pozamaterialnych wartościach wody da prezentacja dr Katarzyny Zawistowskiej pt. "Teatr na barce. Miasto możliwe".
 
W debacie wezmą udział:
 
Bernd Upmeyer 

Niemiecki architekt i urbanista, mieszka i pracuje w Rotterdamie, gdzie otworzył własną pracownię projektową Bureau of Architecture, Research, and Design (BOARD). Jest założycielem i redaktorem naczelnym anglojęzycznego magazynu
urbanistycznego MONU.
 
dr inż. Waldemar Affelt 

Doktor nauk technicznych w specjalności „budownictwo zabytkowe”, jego obszarem aktywności naukowo-badawczej jest promowanie rewitalizacji konserwatorskiej zorientowanej na zachowanie różnorodności i wartości kulturalnych dziedzictwa techniki, ze szczególnym uwzględnieniem dobrych praktyk w komunikacji społecznej i przekazie medialnym.

Martyna Groth - Doktorantka Filologicznego Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendystka organizacji Soroptimist International, Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego (2013); Wicedyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny (do 2011); koordynatorka i producentka blisko 100 interdyscyplinarnych wydarzeń artystycznych. Historyk teatru i scenografii. Brała udział m.in. w ogólnopolskiej konferencji Theatrum Vitae Mariana Kołodzieja (2011) oraz Temat:Rzeka (2011) Autorka koncepcji przestrzennej widowiska Teatr na Barce. Miasto Możliwe (2011) 

dr inż. arch. Łukasz Pancewicz 
Moderatorem debaty będzie Architekt-urbanista, członek TUP i ISOCARP, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Bada kwestie urynkowienia i prywatyzacji polityki miejskiej oraz roli ruchów miejskich. Pracował jako projektant w Polsce i Irlandii.


dr inż arch. Roman Sebastyański 
Architekt-urbanista, zajmuje się zagadnieniami zarządzania miastem, w tym ochroną tożsamości i dziedzictwa kultury oraz rewitalizacją struktur urbanistycznych, pomysłodawca i inicjator Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej.
 

 
 
dr Katarzyna Zawistowska - Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Pracownia Scenografii). Autorka scenografii do ponad 20 spektakli dramatycznych, muzycznych i oper. W 2011 laureatka Nagrody Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury oraz Nagrody Teatralnej Miasta Gdańsk (za scenografie do spektakli: Sen i Teatr na Barce. Miasto Możliwe). Konsultant artystyczny Międzynarodowego Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Tczewie (2008-2011). Swoje projekty prezentowała m.in. na Quadriennale Scenografii w Pradze (2007 i 2011) oraz w Korei Południowej na zaproszenie Hooyong Performing Arts Centre. Brała udział w konferencjach naukowych m.in w International Federation for Theatre Reasearch (Praga 2007; Seul 2008). W 2013 roku uzyskałą tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku