Temat



TEMAT


Temat letnich warsztatów oscyluje wokół fenomenu wody. Miasta zawsze zakładane były tam, gdzie była woda. Ale tylko w części z nich, tak jak w naszym mieście, woda jest ich główną, organizującą życie cechą. Gdańsk powstał u ujścia rzeki do zatoki i, dalej, do morza. Woda jest więc tu nie tylko biologiczną potrzebą, naturalnym pracodawcą, ale i głównym tematem miejskiego krajobrazu. Powszechność plaż, stoczniowych i portowych nabrzeży, miejskich nadwodnych bulwarów czyni wodę swoistym stylem życia, codziennym doświadczeniem: żywiołowa i energetyzująca w jednym miejscu, w innym spokojna i wyciszająca. Woda, niezależna od kulturowego rytmu miasta, jest codzienną obecnością natury w mieście i jako taka dostarcza niespodziewanych często wrażeń. 


ZAGADNIENIE


Motywem przewodnim warsztatów jest zagadnienie stanu skupienia. Woda jest najbardziej powszechną substancją, która istnieje w różnych stanach skupienia i w każdym z nich posiada różne właściwości fizyczne. Stan skupienia wody jest czasowy, ulega przemianom, woda zamarza i zamienia się w lód, lód topi się i staje się wodą, woda paruje, a para się skrapla… Podobnym transformacjom stanów skupienia podlega miejska architektura – raz wznosi się do istnienia, przez jakiś czas trwa, innym razem rozpada się na części, opada ku ziemi, znika. Architektura również ma swoje stany skupienia – nim stanie się elementem krajobrazu jest swoistym potencjałem miejsca -- każda parcela zawiera przecież architektoniczny potencjał. Architektura raz oddziałuje na wszystkie nasze zmysły, a innym razem jest całkowicie poza naszym doświadczeniem: niezauważona, niesłyszana, bezdotykowa.


PROBLEM


Wśród mieszkańców Gdańska popularne jest stwierdzenie: “Gdańsk jest odwrócony tyłem do wody”. Świadczy to o tym, że ogromny potencjał jaki niesie za sobą jego lokalizacja, jest ciągle niewykorzystany i z każdym dniem coraz bardziej zaniedbywany. Dlatego podczas letniej edycji OSSA 2013 będziemy tworzyć i działać bezpośrednio w przestrzeniach nadwodnych miasta, a inspiracji dla naszych działań szukać będziemy w H2O. Celem warsztatów będzie znalezienie kreatywnych rozwiązań z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej oraz interwencji artystycznej na podstawie dogłębnych analiza tematu i studiowanego obszaru miasta.



METODA PRACY


Niejednokrotnie efekty tygodniowej pracy uczestników warsztatów zanikały krótko po warsztatach, niejednokrotnie tylko nieliczna grupa zaproszonych gości mogła poznać działania studentów. W tym roku pozostawimy po sobie ślady, nie tylko fizyczne ale i mentalne. odejście od komputerów – wyjście do ludzi to proponowana metoda działania. Będziemy działać dla ludzi i z ludźmi poprzez interwencję, interakcję i oddziaływanie na zmysły. Pozostawimy po sobie szereg doznań zarówno wizualnych jak i sensualnych. Stąd pomysł na interwencję  makiety/formy/działania w skali 1:1, które choć na chwilę pozostaną w przestrzeni miasta. Każda z grup z założenia będzie miała ściśle określony obszar wymagający interwencji. Pragniemy zająć się architekturą efemeryczną, której trwanie w przestrzeni jest określone w czasie.  Chcemy dokonać różnego rodzaju interwencji w przestrzeń publiczną używając technik performansu i  instalacji.

Mamy nadzieję, że miejsca, w których przeprowadzone będą akcje uczestników przyszłych warsztatów ożywią tereny nadwodne Gdańska a także zachęcą mieszkańców do spędzania w nich czasu i do podejmowania ich własnych działań.